Kruhový trénink neboli "kruháč"
Kruhový trénink byl součástí přípravy sportovců již v letech sokolských, kdy byl nedílnou součástí přípravy všech cvičenců Sokola, tj. našich dědů a babiček a následujících starších generací. My všichni jsme se s ním pravděpodobně poprvé setkali při hodinách tělesné výchovy již na základní škole, i když v trochu jiné formě než je prezentován dnes. Nyní se tento druh cvičení nazývá i vznešeněji - Crossfit, Caveman, TotalCross a mnoho dalších sportovních činností založených na tomto systému.
Princip všech těchto aktivit je podobný. Důraz je kladen na zapojení co největšího počtu svalových skupin. To znamená, že trénink je zaměřen na vícekloubové cviky, tedy opak izolovaných cviků známých z kulturistiky. Cviky, počty opakovaní a rychlost provedení se samozřejmě mění dle cíle tréninku. Kruhový trénink je stále častěji součástí sportovní přípravy také v mnoha sportech a proto se také liší jeho náplň. Kondiční trenéři se snaží tréninkové jednotky co nejvíc přizpůsobit danému sportovnímu odvětví.
Jedním z hlavních faktorů správně sestaveného kruhového funkčního tréninku je určitá délka odpočinku mezi jednotlivými cviky. Při cvičení TotalCross je zpravidla jen tak dlouhá, aby umožnila klientům pouhý přesun z jednoho stanoviště na druhé, výměnu cvičebního nářadí. Dalším důležitým faktorem je rychlost provádění daného cviku. Každý cvik by se měl provádět svižně, v tempu, s cílem provést vyšší počet opakování v daném čase, ale nikoliv však na úkor správné techniky provedení. Z tohoto důvodu je rozhodující a klíčová volba vhodné zátěže (s ohledem na trénovanost cvičícího). Při TotalCrossu se využívá zejména procentový podíl zátěže vzhledem k tělesné hmotnosti cvičence.
Základní rysy kruhového funkčního tréninku:
- počet stanovišť (cviků) cca 3 až 10 v jednom bloku
- délka provádění daného cviku se řídí předem daným počtem opakování, kterého musí cvičící dosáhnout za co nejkratší dobu (tento model je známý z crossfitových tréninků)
- délka pauzy (přestávky) mezi cviky např. * každá další série začíná vždy se začátkem nové minuty ** tolik kol, kolik jen lze
- celková délka tréninkové jednotky cca 10 až 45 minut (velmi variabilní hodnota), počítáno bez rozcvičení a následného uvolnění po tréninku
Značná variabilita kruhovému tréninku mu dává obrovskou výhodu oproti jiným tréninkovým metodám, tj. téměř neomezené pojetí tréninku. A to ještě není všechno. Kruhový trénink dále můžeme dělit podle toho, pro koho je sestaven.
- kruhový trénink pro muže
- kruhový trénink pro ženy
- kruhový trénink pro muže i ženy
- kruhový trénink pro děti (juniory)
- kruhový trénink pro seniory
Můžeme jej také dělit podle zaměření na rozvoj pohybových schopností a dovedností.
- kruhový trénink rozvíjející silové schopnosti
- kruhový trénink zaměřený na rozvoj vytrvalosti (aerobní i anaerobní)
- kruhový trénink pro rozvoj flexibility
- kruhový trénink pro rozvoj koordinačních schopností
- kruhový trénink pro rozvoj dynamiky, rychlosti a výbušnosti
A nakonec můžeme kruhový funkční trénink rozdělit podle místa a pomůcek, které budeme společně využívat.
- kruhový trénink ve fitness centru s využitím tradičních posilovacích míst (stroje)
- kruhový trénink ve fitness centru s využitím volných vah (jednoruční činky, olympijské činky, kotouče apod.)
- kruhový trénink s moderním fitness vybavením (TRX, kettlebells, gymball, bosu, pomůcky pro bojové sporty atd., atd..)
- kruhový trénink v přírodě s využitím vlastní tělesné váhy nebo předmětů volně dostupných (v přírodě – v lese padlé kmeny v lese, v horách či u řek a potoků kameny, apod., ve městě – kovové konstrukce na zastávkách busu, kontejnery na kolečkách na odpadky, pneumatiky, auta na parkovišti J, apod.)
Kruhový funkční trénink je jako opravdový přítel vždy připraven nám pomoci, když ho potřebujete. Jedná se o rychlou a efektivní cestu, jak zlepšit sílu a kondici, a to v každém věku.
Přednosti kruhového funkčního tréninku:
- podporuje vyvážený rozvoj jednotlivých svalových partií.
- ochraňuje nás před rychlým přechodem na těžké váhy, čímž předchází zranění.
- trénuje srdce a kardiovaskulární systém.
- je možné ho provádět jak s vybavením moderních posiloven, tak ve volné přírodě.
- umožňuje nárůst síly s malým počtem základních cviků.
- šetří klouby.
- umožňuje různou rychlost svalové práce.
- je ideální pro sportovce různých sportovních aktivit.
- je nenáročný na čas při vysoké intenzitě tréninku.